sevgi PCIT turkce - annebaba.info

Go to content

Main menu:

 Ebeveyn Etkileşim Terapisi

3-7 yaş muhalif çocukların aileleri üzerine odaklanmıştır. Tedavinin amaçları, ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirmek ve ebeveynlik becerilerini geliştirmektir.

Tedavi, bireysel olarak aileye sağlanır. Ebeveyn ve çocuklar görüşmeye alınır. Ebeveynlere koçluk oyun odasında yapılır ve ebeveyn içeriğe uygun bir şekilde çocukla oynar.  Görüşmelerde, terapist odanın içinde durur ve ebeveynin yanında kısık sesle koçluk yapar.

Görüşmeler, terapistin açıklamalarına ve modellemesine bağlı olarak ebeveynlik becerileri eğitimi içerir ve sonrasında, ebeveyn öğrenmiş olduğu telkin, övme gibi becerilerinin pratiğini çocukla birlikte yapar. Terapist ebeveynin davranışlarını şekillendirmek adına geridönüş verir, destekler, ve yönlendirir.

Tedavinin iki aşaması vardır: Oyun terapisine benzer olan çocuk-odaklı etkileşim kısmında ebevynler, bağlılığı güçlendirip ilişkiyi geliştirmek adına oyun etkileşim tasarımını yeniden yapılandırır ve belli iletişim becerilerini öğrenir. İkinci kısım olan ebevyn-odaklı etkileşim sırasında ise pozitif destek, net yönlendirmeler ve mola gibi davranış yönetimi becerileri kullanırlar. Davranış-değişimi programları bu becerilerin evde uygulanmasına ve bu sürecin her görüşmede değerlendirilmesine bağlıdır.

                                                                                                                          

 
 
Back to content | Back to main menu