dileksi - annebaba.info

Go to content

Main menu:

 

DİSLEKSİ

Zihinsel gelişimi normal olan her çocuğun okul çağında okuması ve yazması beklenir. Ancak bazı çocuklar zihinsel gelişimleri normal ve normalin üstünde olmasına rağmen okumayı öğrenememekte, geç öğrenmekte ya da okuma sırasında çeşitli güçlükler yaşamaktadır. Okumada yaşanan sıkıntılar da okuldaki diğer dersleri olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Zihinsel bir güçlüğü olmadığı halde akademik güçlükler yaşayan bu çocuklar genellikle diğerleri (aileleri, arkadaşları, öğretmenleri vb.) tarafından anlaşılmaz ve etiketlenirler. Bazı çocuklar için “tembel”, “işine gelmiyor”, “zeki ama çalışmıyor” gibi sözcükler kullanılır. Ancak pek çok kişi bu çocukların bir öğrenme güçlüğü/okuma güçlüğü (disleksi) olabileceğini düşünmez. Okul ortamında başarısızlık deneyimleyen çocuklar çevrelerindekiler tarafından etiketlendiğinde ise akademik güçlüklerin yanı sıra sosyal ve duygusal açıdan da olumsuz etkilenebilirler.  

Dolayısıyla akademik güçlükler yaşayan çocukların öğrenme/okuma güçlükleri açısından değerlendirilmesi önemlidir. Değerlendirme sonucunda güçlüğe özgü durumlar tespit edilir, uygun müdahaleler planlanırsa çocuğu akademik ve bunun getirisi olan sosyal ve duygusal güçlükleri olumlu yönde desteklenebilir.

 
 
 
Back to content | Back to main menu